הקמת עמותה והפעלתה, איך עושים זאת נכון?

21 במאי 2015
הזירה המשפטית

הקמת עמותה והפעלתה, איך עושים זאת נכון?

בשנים האחרונות, אני מלווה עמותות מהחשיבה הראשונית ועד הייעוץ המשפטי בתפקודן השוטף והיום יומי. אחד מנושא השיח המרכזים בקרב קהילת יוצאי אתיופיה הינו ריבוי העמותות הפועלות למען הקהילה. נושא זה מצא ביטוי רחב בין היתר בדו"ח מבקר המדינה (דו"ח שנתי 63ג לשנת 2012(.

כמות העמותות הולכת וגדלה משנה לשנה בציבור הכללי ובפרט בכל הנוגע לקהילת יוצאי אתיופיה. בחינה קצרה באתר רשם העמותות מגלה, כי ישנם מאות עמותות הפועלות לקידום עניינים הקשורים לקהילת יוצאי אתיופיה, כך לפחות בהתאם לרישומים. אך כאשר בוחנים לעומק את העמותות מבינים מיד, שישנם רק עשרות בודדות של עמותות הפועלות באמת, רובן המוחלט של העמותות הוקמו ואינן פעילות עוד.

איך הופכים חזון חברתי לעמותה פעילה בחמישה צעדים?

  1. לפני שרצים קדימה, עצרו לחשוב וענו על השאלות הבאות: האם יש צורך בכלל בעמותה בשביל להגשים את החזון החברתי שלכם? האם אין עמותות או מסגרות אחרות הפועלות בתחום? מה יהיה היקף הפעילות המתוכנן של העמותה? האם העמותה תעסיק עובדים, מתנדבים?
  2.  לאחר שהחלטתם כי יש צורך בהקמת עמותה שלכם, עליכם להביא את החזון שלכם לכדי הבשלה ולהפכו למציאות עד הפרטים "הקטנים". הגדירו את הנושאים הבאים: שדה הפעילות, מטרת העמותה, מי יהיו החברים והפעילים וכיצד הם יגויסו ומאיפה יבוא המימון לעמותה.
  3. כעת כשאתם מגובשים וחזונכם מתגבש לכדי ארגון של ממש, עליכם להיערך לקראת היום בו תעלו לירושלים למשרד רשם העמותות על מנת לרשום את העמותה שלכם.

מספר דרישות טכניות שיש למלא לפני שעולים לירושלים: יש להוריד את טופס הבקשה לרישום עמותה מאתר רשם העמותות ברשות התאגידים ולמלא בו שמות מייסדי העמותה, מען, מטרות ותקנון (האם מדובר בתקנון המצוי או בתקנון חדש). כמו כן יש לשלם את אגרת הרישום ולהכין תצהיר חתום על ידי המייסדים בנוכחות עו"ד על עצם הקמת. אל טופס הבקשה לרישום עמותה יש לצרף את שובר תשלום האגרה (942 ₪ נכון לשנת 2015) אותו ניתן לשלם באתר האינטרנט דרך שירות התשלומים הממשלתי.

  1. לרוב, לאחר כשבועיים מיום מסירת המסמכים, ניתן לקבל את מסמכי העמותה הכוללים את תעודת ההתאגדות חתומים. מכאן, אפשר לצאת לדרך ולהקים את מוסדות העמותה :

ü      ועד מנהל: גוף הנבחר על ידי האסיפה הכללית ומהווה את הגוף הניהולי של העמותה. בסמכות הועד בין היתר למנות מנכ"ל שינהל את העמותה.

ü      ועדת הביקורת: נבחר על ידי האסיפה הכללית, תפקידו לפקח על התנהלות העמותה ומוסדותיה השונים.

ü      אסיפה כללית: גוף הכולל את כל חברי העמותה ומתכנס לפחות פעם בשנה, במסגרתו בוחרים את מוסדות העמותה וכן בפני האספה מוצג דוח שנתי שלל העמותה בדגש על ההיבט הכלכלי.

  1. כעת יש להחליט האם הארגון זקוק לשירותיהם של אנשי מקצוע חיצוניים – בעיקר ייעוץ משפטי ורואה חשבון ולהתחיל את עבודת העמותה.

כאן המקום להדגיש, כי אחד הנושאים החשובים לקיומה של העמותה הינו השגת מקורות מימון. לעניין זה, שני מושגי יסוד בעולם העמותות שיש להכיר ושיש להם השפעה על פעילות העמותה הם:

אישור ניהול תקין : אישור הניתן על ידי רשם העמותות ובלעדיו הרשויות לא יקנו שירותים או תמיכה לעמותה.

סעיף 46 (לפקודת מס הכנסה):מדובר באישור אשר מכיר בגוף כמוסד ציבורי, אשר תרומה לו מזכה את התורם בזיכוי ממס בשיעור של 35%. דבר ההופך את העמותה לגוף אטרקטיבי עבור תורמים פוטנציאלים.

חשוב להבין ולדעת: הקמת העמותה היא רק הצעד הראשון בדרך להגשמת החזון החברתי. תפעול עמותה מצריך תחזוקה שוטפת וביורוקרטיה ולא בכדי ולא בכדי ישנן לא מעט עמותות הרשומות אך אינן פעילות כלל.

כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף ויש לבחון כל נסיבות מקרה לגופו. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.

ניתן לפנות בשאלות למייל   davidavta77@gmail.com

הכותב הוא עו"ד דוד דרסלי אבטה, עובד במשרד עורכי הדין איתי גזית בתל אביב המתמחה במשפט אזרחי – מסחרי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים