08.05.15

10 במאי 2015
פרסומים

•מאבק חדש- שפה ישנה•

כולם מנסים להבין את "ההתפרצות" של הישראלים ממוצא אתיופי: רשויות המדינה מחפשות הנהגה, שתשלוט בלהבות ותנהל עימן משא ומתן. חלק מהציבור מחפש מנהיגים ולא שם לב בכלל, שיש הנהגה שמקורה בתובנות עמוקות על איך שעובדת "השיטה". התקשורת מנסה להבין ולפרשן. למה זה דומה ובמה שונה המאבק הנוכחי?

•מאבק חדש•

תמונה של המון צעירים, שהמכנה המשותף הבולט בו הוא המוצא, מגיעים למקום מסויים ובזמן שנקבע והופץ באמצעות הרשת החברתית. הגם המוצא היה מאפיין בולט, ההמון היה הטרוגני: בין המתכנסים היו חרדים ממוצא אתיופי, דתיים לאומיים, מסורתיים וחילוניים גמורים. במחאות עצמן, לא היו במות, לא שירים וריקודים מכול סוג שהוא, לא נאומים והצהרות. אלא, צעדות משותפות, שנמשכו כעשרים שעות וקריאות שביטאו את החוויה המשותפת לכולם: הגזענות והאלימות הממוסדת כנגדם. אירוע אחר אירוע, בהפרש של כמה ימים, מדהימים עדיין את המדינה.
מדהים היה גם, הסיקור המקיף של התקשורת הזרה, שאף היא מנסה להבין מה קורה כאן. בניגוד לתקשורת הישראלית שהתגייסה "להסברה הישראלית (הלבה?)", התקשורת הזרה הבינה את יחסי הכוחות. שאלה אחת שואלים שוב ושוב בראיונות, למה קמתם עכשיו?

•ציבור של מטרה•

המפקד הכללי של המשטרה היה הראשון להבין את האווירה ברשת החברתית- עוד בטרם המחאה הראשונה החל לנהל משא ומתן עם "מנהיגי עדה", שהוא מינה בעצמו. אולם הצהרותיו "התקדימיות", לא מצליחות למנוע את מה שנראה ב-30/04 בירושלים. נהפוך הוא, יוצאת קריאה נוספת: מחאה בזמן ובמקום אחר- הפעם בתל אביב. ה-03/05/15- חרף חוסר מנהיגות קונקרטית, הייתה הנהגה והכול יודעים על מה ההפגנה ומה דרישותיה. הדרישה לנורמליות- דרישה לתיקון השיטה- מגזענית לרב תרבותית והומניותת, דרישה לחינוך המנהיגות הפוליטית והמקצועית, דרישה לעקור את הגזענות שמנהלת את חייהם.

•כלים ישנים•

באמצע המחאה הראשונה שבירושלים, כשהמון של צעירים היה כבר קרוב למעונו, ראש הממשלה הואיל בטובו להוציא הודעת פייסוק מגומגמת, שגינתה את "השוטרים שתקפו את החייל". לאחר המחאה השנייה שבתל אביב, הוא כבר כינס פגישה בהולה עם "מנהיגי העדה" ופיזר הבטחות. במקביל לכך, קבוצות וא-נשים בקרב ציבור יוצאי אתיופיה, מתכנסים לפגישות בהולות לדון בבעיה ולחשוב מה לעשות. כמובן, לכולם יש הסבר, לכולם יש פתרון. אבל אף אחד מהם לא חדש. למעשה, כבר היינו בסרט הזה: הפגנה–פוליטיקה ריקה מתוכן— תוכניות על בסיס צבע— הפגנה– וחוזר חלילה. משהו לא עובד כאן, לא מספיק שאלנו- למה? למה הכלים הישנים לא עובדים אף פעם? ולמה להתכנס שוב, הרי התכנסתם שנה שלמה לבנות את "דרך חדשה", מבית היוצר של משרד הקליטה.
התכנסנו גם קודם. הרבה פעמים. גם במסגרת "שיתוף קהילה". אמרנו כבר כל מה שמציק באמת! אלא, שהרשויות, במקום לעבוד, עשו הפוך- חיזקו את מנגנוני הגזענות והדיכוי!
אבל הפעם, זה אחרת! זה אחרת, משום שיש הנהגה שמקורה בתובנות, שהשיטה היא הבעיה. היא אחרת, משום שקם אדם, שמשוכנע בצדקת דרכו. היא אחרת, משום שקם אדם, שאם לא היה שחור היו קוראים לו "מלח הארץ". זה אחרת, משום שהאדם הזה הוא כול אחת ואחד מהא/נשים שבאו למחאות בירושלים ובתל-אביב, אלה שהתכוונו להגיע לשם, אלה שמחו אתמול, מוחים היום וימחאו עד שהשיטה תשתנה. כולנו מנהיגים של המלחמה כנגד השיטה הגזענית בישראל.
התשובה לתביעה של ההמון, לא נמצאת אצל "מנהיגי העדה", אלא אצל הממשלה וזרעותיה. התשובה הנכונה היא לא אצל קבלני משנה, בצורת עמותות קהילה או גדולות יותר בצורת הג'וינט והסוכנות היהודית. התשובה נמצאת בשלטון המרכזי ובשלטון המקומי. כשהפוליטיקאים אומרים שהם לא יודעים את התשובה, הם לא הוגנים. כשמבקשים להתייעץ שוב, הם מרמים. הם לא צריכים להתייעץ, אלא להתחיל לעבוד! העבודה חייבת להיות מלווה בתהליך רגשי לביעור הגזענות שבקרבם.
רוצים להתחיל במשטרה? בבקשה! נא הקימו וועדה מקצועית עם סמכויות וכלים, כדי לבער באופן כנה ורציני את הגזענות המשטרתית כלפי אוכלוסיות מסומנות, כמו יוצאי אתיופיה. למנהיגי המחאות אין זמן מיותר, אין כסף, אין כלים, כדי "לעזור לכם" בהתנדבות, לעשות את העבודה שלכם: לתת ביטחון אישי לכולנו- גם לאזרחים הישראלים ממוצא אתיופי.

לפרסום בעמוד הפייסבוק של האגודה- לחץ כאן

•מאבק חדש- שפה ישנה•כולם מנסים להבין את "ההתפרצות" של הישראלים ממוצא אתיופי: רשויות המדינה מחפשות הנהגה, שתשלוט בלהבות…

‎Posted by ‎האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה‎ on‎ שישי 8 מאי 2015

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים