06.05.15

10 במאי 2015
פרסומים

האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה התבקשה לקחת חלק בועדה שהוקמה ע"י מפכ"ל המשטרה מס' ימים לפני ההפגנות. לאחרונה, הצטרפו לועדה שמורכבת משוטרים ופעילים, ארגוני מגזר שלישי, ומטרתם היא לעבוד בצוותים עם שוטרים ולעסוק בכל הקשור לבין יוצאי אתיופיה לבין השוטרים.

התגבשות של ועדה מהסוג הזה, אומרת בבירור דבר אחד על הנחות היסוד של המשטרה ושל שאר חברי הועדה: שהבעיה היא לא אצל משטרת ישראל- אין אלימות משטרתית, אין שיטור יתר ואין חוסר בשיטור- הבעיה היא אצל יהודי אתיופיה. ואם להיות מדוייקים- אז זו התרבות שלנו. היא הסיבה לכך ששוטרים התעללו ביוסף סלמסה(ז"ל) ובמשפחתו, והיא גם הסיבה לכך ששני ששוטרים היכו את דמאס פקדה ולזה שהופעלו נגדנו אמצעים לפיזור הפגנות בעוצמה שמעולם לא הופעלה בשום בהפגנה בתחומי ישראל.

אנו כמובן סירבנו לקחת חלק. מתוך עיקרון, שיהודי אתיופיה הינם בני אדם ואזרחים ישראלים בדיוק כמו שאר האנשים בישראל ומפני שאנו כבר רגילים לנוהג הזה, של להטיל את האחריות על ה"נציגים האתיופים".
התרבות שלנו, היא חלק מפסיפס שלם של ישראל הרב-תרבותית- והיא לעולם לא תהווה תירוץ לאלימות משטרתית.
שיתוף פעולה שכזה, מחטיא למטרה וממוסס את היוזמה הציבורית של צעירים שהביעו קול בשתי המחאות שהיו בימים האחרונים ושל חלקם שכרגע נמצאים במעצר.

הפתרון שלדעתנו ינרמל את היחסים שבין יוצאי אתיופיה לבין משטרת ישראל טמון בלקיחת אחריות מצד האחרונים, לכן, מבחינתנו, אלו הם פיתרונות ראויים:

1. שוטר יחויב *בחוק* לשאת מצלמה זעירה, ששתתעד כל ממשק עם אזרח במהלך כל המשמרת.

2. מחיקת כל התיקים שנפתחו לקטינים מהקהילה האתיופית על בסיס תקיפת שוטר.

3.אפס סובלנות כלפי שוטרים אלימים – השעיה מתפקיד עד למיצוי הדין.

4. פתיחה מחדש של תיקי מח"ש שהגישו ישראלים ממוצא אתיופי בגין אלימות משטרתית.

5.השעיה מיידית של כול עובד ציבור שמתבטא בצורה גזענית ואלימה והעמדתו לדין.

6. וכמובן, העמדה לדין של השוטר והמתנדב שהכו את החייל דמאס פקדה.

לפרסום בעמוד הפייסבוק של האגודה- לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים