02.05.15

10 במאי 2015
פרסומים

האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, מברכת על כך שהארץ קמה לזעקות הצעירים ממוצא אתיופי כנגד הגזענות המשטרתית ודרישתם הבסיסית לכבד את זכויותהם האלמנטריות כאזרחים מן המיניין. אנו שמחים שהמערכת כולה – החל מרו"הם, השר לבט"פ, המפכ"ל ועד הזירה הציבורית והאירגונים מהמגזר השלישי- מוכנים לקחת אחריות ולטפל בשורשי הבעיה: התפישה הגזענית הנפוצה במערכת הבירוקרטית, אשר ממוסדת ופעמים רבות כתובה כהוראות הפעלה לעובדיה.

אנו מבינים, שבמשרד לבט"פ יש פתיחות ורצון טוב לטפל בבעיה הקיימת שם, אך חוששים ומזהירים מכיווני הפעולה שננקטו עד כה: הצעירים הפגינו כנגד סימונם כגוש שחור ועבריין ואילו המפכ"ל, באופן אוטומטי- הורה להקים ועדה שמורכבת ״מנציגי-העדה". אלא, שישראלים ממוצא אתיופי קיימים בכל גווני הקשת החברתית והפוליטית בישראל.

לדעתנו, דיונים עם אלה שמתיימרים לייצג את קולו האותנטי של הציבור (ובמיוחד הצעיר) ממוצא אתיופי- שבחר כבר להחרים את "נציגיו" ברגליים- הם בבחינת התנשאות גזענית כשלעצמה, משום ההנחה הרואה ביוצאי אתיופיה גוש אחיד, שמונהג ע"י קומץ אנשים, שכל מה שמשותף להם הוא מוצא אתני, צבע "שחור", נטייה עבריינית וכך הלאה. מי "העדה" הזו, מה הדבר שעושה נציגים אלה לנציגי הצעירים שהפגינו?

הוראה כזו יוצאת רק מתוך תפישה של מפכ״ל שאינה שונה מפקודיו, אשר נטפלים אל צעירים יוצאי אתיופיה בגלל צבעם. לדעתנו, הבעיה לא תפתר בכך שנתייעץ עם ה״נציגים״ מאותו הצבע, אלא אם נקים וועדה מקצועית עם סמכויות, שתורכב ממומחים למלחמה בגזענות, משפטנים ממעלה ראשונה וכן נציגי ציבור הצעירים אשר הפגינו בירושלים- ולא פקידים של המערכת בצבע שלהם.

האגודה לא מתיימרת לייצג את עמדות הקהילה ככלל ולא את הצעירים המוחים כנגד אלימות המשטרה- הם עושים זאת בעצמם באופן מיטבי. האגודה כארגון סינגור מייצגת את עמדותיה שלה ותומכת בזכות היסודית להפגין. במקביל לכך, אנו ממשיכים לעסוק כנגד התופעה בכל הכלים שעומדים לרשותנו, עם או בלי קשר למחאה המוצדקת של הצעירים- עד שמשטרת ישראל תרסן את הכח שמופעל ביתר שאת כלפי ישראלים ממוצא אתיופי, רק משום שהם ממוצא אתיופי.
עם וועדה כזו או בלעדיה, אנו מציעים לנקוט בצעדים ראליים, אשר לדעתנו חייבים להיות חלק מהפתרון הכולל:

1. שוטר יחויב *בחוק* לשאת מצלמה זעירה, ששתתעד כל ממשק עם אזרח במהלך כל המשמרת.
2. מחיקת כל התיקים שנפתחו לקטינים מהקהילה האתיופית על בסיס תקיפת שוטר.
3.אפס סובלנות כלפי שוטרים אלימים – השעיה מתפקיד עד למיצוי הדין.
4. פתיחה מחדש של תיקי מח"ש שהגישו ישראלים ממוצא אתיופי בגין אלימות משטרתית.
5.השעיה מיידית של כול עובד ציבור שמתבטא בצורה גזענית ואלימה.
6. וכמובן, העמדה לדין של השוטר והמתנדב שהכו את החייל דמאס פקדה.

*******
האגודה כמו בכל המאבקים, מעמידה את משאביה לרשות הציבור ולטובת המאבק.

בהצלחה לכולם!

לפרסום בעמוד הפייסבוק של האגודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים