30.04.15

10 במאי 2015
פרסומים

האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה מגנה את האלימות המשטרתית ותומכת באופן מלא במחאה הציבורית שעולה מהשטח מכיוון שהגיעה העת לתת מזור לברוטליות המשטרתית שמכלה את מיטב בנינו. יחד עם זאת, ומתוך דאגה לציבור המפגין, חייבת להיות הנהגה שתהווה כתובת לדרישות ומענות וכמובן, למשא ומתן עם משטרת ישראל במידה והיו עצורים. הפגנה ללא כתובת, תותיר את המפגינים חשופים וחסרי כל הגנה.

טוב עשה המפכ"ל כשמיהר להרחיק את השוטר יאן סוביאצ'קי משורות המשטרה(שאילולא הצילום, לא היה קורה), שכן שוטרים מהסוג הזה, לא ראויים לכוח ולמדים. אבל, אנחנו לא משלים את עצמנו; ברור לנו שהטיפול הנקודתי, לא ישנה את הנוהגים הגזעניים של המשטרה כלפי בני הקהילה כי מקורם בתרבות ארגונית קלוקלת.

אם אנחנו שואפים לייצר שינוי שהוא לא רק קוסמטי אז חייבים לתעל את האנרגיות הציבוריות לכיוון פרקטי שיגביל וימתן את סמכויות הכוח של המשטרה, ועל זה אנחנו צריכים לעבוד; על פתרונות(בהמשך הפוסט) שלא מקבעים יחסים שבהם ההצדקה לאלימות המשטרתית- היא שוני תרבותי מצד צעירים יוצאי אתיופיה(ניסיונות של לחשוף שוטרים לתרבות האתיופית תולים את האשמה בקרבנות ובתרבותם).

אמרנו זאת בעבר ונגיד זאת שוב: הבעיה היא במשטרת ישראל כגורם שמייצר אלימות(וקובר פרשיות) לא מוצדקת; במחלקה לחקירות שוטרים, שאחראית של סגירת הרוב המוחלט של תיקי המתלוננים ובממשלת ישראל שמפגינה אדישות למצב ולא ששה לייצר פתרונות.

ניסינו להתריע.

לפני כשנתיים, עם כניסתו לתפקיד, ערכה האגודה סיור לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ברחובות ראשון לציון עקב הסטטיסטיקה המחרידה. הפגשנו אותו עם צעירים בני הקהילה שסיפרו מלבם שהם מתאמנים בשביל להגן על עצמם מפני האלימות המשטרתית- השר הקשיב, סירב להאמין והבטיח לטפל- אנחנו עדיין מחכים. בנוסף, רק לאחרונה האגודה ופעילים נוספים נפגשו עם נשיא המדינה ראובן ריבלין והתריעו בפניו על האלימות המשטרתית הגואה ועל התחושות הקשות שעלו לאחר המקרה המסוקר של משפחת סלמסה. וגם הפעם, *הנשיא סירב להאמין וטען, שאם נכון הדבר: "צריך לסגור את המדינה"*.

מתוך הניסיון בשטח, המאמצים לפתור את התופעה מול הגורמים הרלוונטים שהם: השר לבט"פ, ועדת הפנים בכנסת(שבה נכחה גם המשטרה), משרד המשפטים ונשיא המדינה- לוקחים יותר מדי זמן. לכן הפעילות הציבורית היא נדבך חשוב מאוד לדחיפת גלגלי המערכת בצורה מהירה ויעילה.

אנו מציעים לכל הקבוצות שנושאות ונותנות עם המערכת הביורוקרטית, פתרונות ראליים שלדעתנו חייבים להיות חלק מהפתרון הכולל:

1.כל שוטר יחויב *בחוק* לשאת מצלמה זעירה שתתעד כל ממשק עם אזרח במהלך כל המשמרת.

2. מחיקת כל התיקים שנפתחו לקטינים מהקהילה האתיופית על בסיס תקיפת שוטר.

3. אפס סובלנות כלפי שוטרים אלימים – השעיה מתפקיד עד למיצוי הדין.

4. פתיחה מחדש של תיקי מח"ש שהגישו ישראלים ממוצא אתיופי בגין אלימות משטרתית.

5. השעיה מיידית של עובד ציבור שמתבטא בצורה גזענית ואלימה.

****

האגודה כמו בכל המאבקים, מעמידה את משאביה לרשות הציבור ולטובת המאבק.

בהצלחה לכולם!

לפרסום בעמוד הפייסבוק של האגודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים