אולימפיאדה בסין: זכויות אדם מופרות והעולם שותק?

9 ביולי 2013
ארכיון

רחל-גידי יאסו

"שמירה על כבוד הפרט היא דרישת יסוד של המשחקים האולימפים". ציטוט מתוך הקוד האתי של הוועד האולימפי הבינלאומי ICO. במגילה האולימפית מופיעים עוד העקרונות הבאים: האולימפיאדה מבקשת ליצור דרך חיים המבוססת על ההנאה שבמאמץ. ערך חינוכי שבדוגמה טובה וכבוד לעקרונות אתיים בסיסיים אוניברסאליים. מטרת האולימפיאדה היא לרתום את הספורט לשירות התפתחותו ההרמונית של האדם עם חזון לחברה שלווה המעוניינת בשימור כבוד האדם. אולימפיאדת בייג'ין אוטוטו יוצאת לדרך, תוך שהרפובליקה העממית של סין מפרה את הקריטריונים ההומניסטיים של הקוד האתי האולימפי ואת זכויות האדם הבסיסיות בכלל.

ביוון העתיקה, האולימפיאדה שילבה ערכים של ספורט, אמונה, משחקים ודת. מאות בשנים האולימפיאדה נחשבה לאחד האירועים החשובים ביותר. ניצחון של ספורטאי היווה ניצחון ומדד לכוחה וערכה של המדינה אותה ייצג. אך האלמנט המרכזי ביותר היה השלום. השלום הזמני שהביאה האולימפיאדה מדי ארבע שנים. "הפסקת אש" אולימפית זו מסמלת עד היום את הערכים שהאולימפיאדה קוראת לקדם ולהגשים: שלום, סובלנות, שיווין, חיבור תרבויות ומדינות זרות. ערכים שמתנפצים מול הרדיפות היומיומיות והאלימות נגד אזרחים בסין.

הרפובליקה העממית של סין

הרפובליקה העממית של סין הוקמה בשנת 1949, והיא שוכנת במזרח אסיה. המשטר הפוליטי היינו דיקטטורי קומוניסטי. לאחר ניצחון הקומוניסטים במלחמת האזרחים הסינית ועליית הקומוניזם יישם מאו-צ'ה דונג את התוכנית הכלכלית "קפיצה גדולה קדימה" (1958-1961) תוכנית כלכלית שהביאה למותם של עשרות מיליוני סינים מרעב. בנוסף ניהל מאו צ'ה דונג את "המהפכה התרבותית" (1966-1976), תוכנית של מסע טיהורים שהביאה לכליאתם ולמותם של עשרות אזרחים. כבר בשנים אלו החלו סממנים של הפרות זכויות אדם לעלות בסין והן נמשכות עד היום. מאפיינים מרכזיים הנכללים במדיניות הקומוניסטית של המשטר הסיני כוללים את דיכוי חופש הביטוי, צנזורה של העיתונות, בילוש אחרי אישי ציבור, גירוש אנשים מבתיהם על מנת לפנות מקום לצרכים שלטוניים או מסחריים, החזקת מאות אלפי אזרחים כאסירים פוליטיים מבלי שהורשעו או נשפטו וביניהם: נוצרים, חברי כנסייה, פעילי דמוקרטיה וזכויות אדם, עיתונאים ועוד.

מיליוני סינים נשלחים בימים אלו למחנות בהם הם עובדים עבודות פרך בכפייה – עבודה במשך ימים ארוכים בייצור מוצרי צריכה בתנאים מסכני חיים. על פי דוחות ארגון אמנסטי, סין נמצאת בראש המדינות המובילות בעולם בהוצאה להורג. ב- 1949 נכבשה טיבט על ידי סין ומאותה שנה מנהלת סין דיכוי חריף של הטיבטים, דיכוי הזהות הטיבטית והאמונה הטיבטית-הבודהיזם הטיבטי. מנהיגה הרוחני של טיבט טנזין גיאטסו-הדלאי לאמה ה-14 עומד בראש ממשלת טיבט הגולה ופועל במישור הפוליטי למען עצמאות חבל טיבט, נגד דיכוי הטיבטים ולהשכנת שלום (פועלו קיים גם ברחבי עולם). תנועה מרכזית כיום הנרדפת על ידי שלטון סין אשר מקום מושבה בטיבט (כיום התנועה וערכיה מופצים ומיושמים ברחבי עולם) היינה תנועת פאלון גונג.

פאלון דאפא (פאלון גונג)

פאלון דאפא הידועה גם בשם פאלון גונג היא שיטה רוחנית הדוגלת בערכים של אמת, חמלה וסובלנות. פאלון בסינית פירושו "גלגל החוק" דאפא פירושו "החוק הגדול". זוהי שיטת תרגול של צ'י-גונג. שיטות צ'י-גונג הן שיטות סיניות מסורתיות המתרכזות בנפש, רוח וגוף. המטרה בסוף היא להגיע לרמות גבוהות של הארה וחוכמה ולהיות אדם טוב יותר. השיטה הוצגה לראשונה לציבור בשנת 1992 על ידי לי הונג-ג'י המכונה מאסטר לי. בשנת 1999 היו כבר למעלה מ-70 מיליון איש שתרגלו את השיטה. השיטה נתפסה כמנוגדת לאידיאלים הקומוניסטים האתיאיסטים של מאבק וחומרניות. זה גרם לשליט סין לשעבר ג'יאנג דזה-מין לצאת נגד השיטה ולגנות אותה. ממשלת סין החלה להציג את חברי הקבוצה ככת רשע המפיצה אמנות טפלות. כדי להילחם בתנועה הקים המשטר את סוכנות 610 שמטרתה חיסול הפאלון-גונג, זוהי סוכנות הכפופה למשטר הסין ובעלת סמכויות רחבות. ג'יאנג נתן הוראה חד-משמעית לכל רמות הממשל לחסל את מטפחי הפאלון-דאפא פיזית, להרוס את המוניטין שלהם ולהרוס אותם כלכלית. השיטה הוצאה מחוץ לחוק בסין כאשר ברחבי עולם היא לגיטימית. מתרגלי השיטה איבדו את זכויותיהם האזרחיות והם נרדפים על ידי המשטרה. כיום כל אזרח סיני חייב לחתום על הצהרה המגנה את הפאלון-גונג, מי שלא חותם מסולק מעבודתו או ממקום לימודיו. יש הנתפשים ונשלחים ל"חינוך מחדש" במחנות עבודות-כפייה. אלו המסרבים לחינוך המחודש עוברים עינויים הכוללים מכות חשמל, קשירה בתנוחות קשות במשך שבועות רבים, האכלה בכפייה של חומצות וחומרים אחרים באמצעות החדרת צינוריות דרך האף, התעללות מינית בנשים ועוד. ב-2006 בעקבות עדויות נחשפו מחנות ריכוז ברחבי סין בהם נרצחים מתרגלי השיטה לטובת סחר באיבריהם הפנימיים. עדויות אלו של מחנות הריכוז נחשפו בדו"ח קנדי המאשר את העובדות. זהו צוות חקירה שערך באופן עצמאי את המחקר, חבר הפרלמנט הקנדי לשעבר, דיוויד קילגור, ועורך הדין לזכויות בינלאומיות דיוויד מטאס ומסקנות הדו"ח מאשרות את העובדה כי מתרחשת בסין קצירת איברים. אזרחים שנרצחים רק בשל אמנות דתיות או אמונות אישיות אחרות.

התמונה הזו מאזכרת את המקרה בו שופט בית המשפט העליון של ארה"ב פליקס פרנקפורטר ב-1943 אמר לדיפלומט הפולני בתגובה לדבריו של יאן קראסקי שסיפר על השואה: "לא אמרתי שהצעיר הזה משקר, אמרתי שאני לא מסוגל להאמין לדברים שהוא אמר לי, יש הבדל". ממשלת סין מפרה כעת כל זכויות אדם בסיסיות המגיעות לאדם מעצם היותו אדם ובכלל זה את הזכות החשובה מכל: הזכות לחיים. בתוך כל הכאוס המזעזע ומטריד את מנוחתם של רבים, ב-2001 מקבלת ממשלת סין את הזכות לארח את המשחקים האולימפים בביתה.

העולם דורש מסין שממשיכה בשלה

כחלק מהמאבק בהחלטה לערוך את האולימפיאדה בסין מתקיים "מרוץ לפיד זכויות אדם" – קמפיין בינלאומי שמטרתו להביא לסיום של כל הפרות זכויות האדם בסין תוך הבלטת נושא רדיפת מתרגלי שיטת פאלון-גונג. כבר בימים אלו המרוץ עובר ב-37 מדינות וביותר מ-150 ערים בכל היבשות. המרוץ נפתח באוגוסט 2007 ועתיד להסתיים אוגוסט 2008 – המועד בו אמורה להיפתח האולימפיאדה בסין. ממשלות ארה"ב, קנדה, אוסטרליה ומדינות מובילות באירופה וגם ועידות האו"ם לזכויות אדם מביעות דאגה וגינוי כלפי הפעולות של שלטונות סין. במדינות שונות בעולם הוגשו תביעות נגד מנהיג סין לשעבר ג'יאנג וכנגד האחראים הבכירים לרדיפת הפאלון-גונג בסין באשמת רצח עם, עינויים ופשעים נגד האנושות. החלטה 188 של הקונגרס האמריקאי אומרת: "על ממשל ארצות הברית…לתבוע מממשלת הרפובליקה העממית של סין לשחרר את כל מתרגלי הפאלון-גונג העצורים ולהביא לסוף בשימוש בעינויים בשיטות אכזריות, בלתי אנושיות ומבזות אחרות".

לקראת האולימפיאדה בבייג'ין, סין הבטיחה לשפר את המצב ובתמורה לכך היא תוכל לערוך את המשחקים בביתה, אך ההבטחות לא מיושמות ואין להן ערך משמעותי. המציאות מגלה כי המצב רק הורע. האולימפיאדה תמיד היוותה סמל לשלום, לאחווה ולהרמוניה ולקיים אירוע המקדמים ערכי-שלום במדינה המיישמת אלימות יומ-יומית מובילה לכך שהעולם רואה ולא מוכן לשתוק.

ארגונים בינלאומיים, מדינות, פרטים ואיגודים כולם קוראים לשים סוף לרדיפות ולסבלו של העם הסיני. גם רבנים ובכירים בקהילה היהודית תומכים בהחרמת המשחקים האולימפים בסין בשל מצב זכויות האדם שם. סין נתפסת בעיניהם כגרמניה הנאצית ב-1936 שהשתמשה באולימפיאדה ככלי ליחסי ציבור על מנת לטשטש את פשעיה. לאחר השואה אמרו היהודים "לעולם לא עוד". כיום היהודים וגם העולם אומר "לעולם לא עוד", אך בכל זאת מתכוננים הספורטאים לאולימפיאדה במגרש הביתי של אחת המעצמות הבולטות, אך הברוטליות בעולם.

תאריך יצירה: 6/5/08

מגזין האפוק טיימס ישראל עוקב אחר המצב בסין: www.epochtimes.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים