מאחורי המרוץ לנשיאות ארה"ב 2008

9 ביולי 2013
ארכיון

אבי טרקיי

בחודשיים האחרונים והאמת בשנה האחרונה, אני עוקב באדיקות אחר הבחירות לנשיאות ארה"ב 2008. אמריקה מגיעה בימים אלו לישורת האחרונה ואולי לאחת מהמכריעות, מאז הארבעה ביולי 1776. כמות המצביעים המיועדים להצביע, היא מהגבוהות ביותר, מאז היבחרו של הנשיא ג'ון פיצג'רלד קנדי -(JFK)

האם חלומו של מרתין לותר קינג לחברה שוויונית שתשפוט את האדם לפי אופיו ולא לפי גזעו, תתגשם? אין זה סוד שעולה ריח חריף של הנושא הגזעי מהבחירות הללו בין בארק אובמה לג'ון מקיין. אל לנו ליפול לתפיסה שאם אובמה ייבחר לנשיא, אזי אמריקה כבר לא תהיה גזענית יותר. לצערי הנושא הגזעי הוא נטייה טבעית של האדם ולכן השאלה שצריכה להישאל היא האם באמת זה אמיתי, האובמניה הזו? האם אמריקה מתברכת באדם הנכון ובזמן הנכון? האם הוא באמת יביא לשינוי שהוא מדבר עליו, לאמריקה ולעולם כולו?

התשובה היא כן ובגדול, לא משום שהוא שחור כמוני, אלא כי אני באמת מאמין לו ומאמין בו. כל יום שעובר אני נכבש על ידי האובמניה ואני באמת מתחיל לחשוב שהוא הראוי ביותר, האחד. הקהילה השחורה באמריקה, לטעמי לא תצביע לו רק בגלל שהוא שחור, כפי שטוענים מחרחרי מלחמה השכם וערב. השחורים יצביעו לו משום שהוא מקור גאוותם, משום שהם באמת מאמינים שהזמן הגיע שאדם שחור יכול להנהיג את העולם החופשי. ולא רק הקהילה השחורה, גם היהודים שחששו בתחילה משמו האמצעי (חוסיין), נסחפים אחריו. עשרות מיליונים, כוכבי הוליווד, זמרים, תושבי הפרברים, מדינות רפובליקניות ואף חלק מהדרום, רואים את אובמה מעבר לחזותו החיצונית.

זאת אחת ממערכות הבחירות, שאנשים חשים שבאמת הם רואים מנהיג שיצעיד אותם לשינוי. לא רק באמריקה, ברחבי העולם אנשים מתאהבים בו. לא משום שהוא "כוכב פופ", רטוריקן מהמעלה הראשונה, לא רק משום שהוא כריזמטי וקר רוח, אלא מעצם נוכחותו המשרה עליך ביטחון, תחושת רוגע שאומרת לך, הכל יהיה בסדר מעכשיו, הוא הגיע.

אמריקה צמאה למנהיג אחר, כמו JFK וככל שמתקרב יום הבחירות, הגל שנקרא אובמה סוחף אותך ומעלה אותך מעל פני הים. בארק אובמה מביא את התקווה לעם האמריקאי וכמובן גם לעולם כולו, משום שהוא בא שום מקום. 43 נשיאים היו לארה"ב, 42 ווספים (WASP- White Anglo-Saxon Protestant) ואחד קתולי.(JFK) כמות הנשיאים הווספים, היא משום שאמריקה נוטה ללבן יותר, הרואה בלבן האנגלו-סקסי-פרוטסטנטי את הנעלה שבאדם, משום שהיא המדינה הדתית ביותר בעולם.

ג'ון קנדי היה פורץ דרך, בכך שהיה הקתולי היחיד שנבחר לנשיא, כך גם לגבי אובמה, הוא שחור-לבן, אבל אמריקה השנייה, חברים, רואה בו כשחור בשלמותו.

בארק אובמה ייבחר לנשיאות ארה"ב 2008, אני כל כך בטוח. זה יביא להסרת מחסומים חברתיים במדינות רבות בעולם, הוא יהיה פורץ דרך לשינוי שמתדפק על דלתות אמריקה, דוגמא לכך שכן ניתן לפרוץ את הגבולות החברתיים הנוקשים. הוא מלמד אותנו שאפשר אחרת, שהצבע אולי מעכב, אבל ניתן לגבור עליו. הוא מלמד אותנו שיעור לחיים ועוד ב-Live, שגם אם אתה נולדת בחברה של קסטות או בתרבות אחרת, אתה יכול להגיע לגבולות השמיים ואף לפרוץ אותם.

כל כך הרבה ניתן ללמוד מההתמודדות של אובמה ולא מעניין אותי אם הוא חבר של טרוריסט או מוסלמי כפי שמציירים אותו. הוא מלמד אותנו לא לוותר, לא לעצמנו ולא לאחרים. הוא מלמד אותנו שאנחנו יכולים לעשות את זה, את מה שאנחנו רוצים.

בואו נלמד ממנו, ממה שהוא עשה, עושה וייעשה, ליישמו בחיינו.

בהצלחה, בארק אובמה, נשיא ארה"ב ה-44.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים