מלגת היאס לשנות הלימודים 2006-7

9 ביולי 2013
חינוך-דיור-רווחה-בריאות

לילך גביש

כ-60 סטודנטים יוצאי אתיופיה זכו במלגת היאס לשנות הלימודים 2006-7. המלגה, הניתנת למהגרים, ניתנה במועד זה למספר חסר תקדים של סטודנטים בני הקהילה, לאחר שהאגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה סייעה לסטודנטים להגיש את מועמדותם.

המלגות חולקו בטקס רב משתתפים שנערך ביום שישי, ה- 28.12.07, בבית ציוני אמריקה בתל אביב. ניל גרינגרס, מנכ"ל היאס אירופה והמזרח התיכון, מספר על המצב המיוחד: "השנה הייתה מיוחדת מכמה בחינות, לא כולן חיוביות. בשנה שעברה לא חילקנו מלגות בגין המלחמה. מצאנו שחלק נכבד מהעולים חי בצפון ורבים מהם השתתפו במלחמה בלבנון, והגענו למסקנה שכדאי לאחד שני מועדים. לגבי יוצאי אתיופיה, מספר מקבלי המלגות, כ- 30% מכלל המקבלים, לא חריג מבחינה פרופורציונאלית. אנחנו שמחים שמספר גבוה של סטודנטים קיבלו מלגות השנה".

להתמודד עם הטופסולגיה

בעבר המלגה ניתנה בכל שנה לכחמישה סטודנטים יוצאי אתיופיה, מתוך כ- 30 סטודנטים בלבד שהגישו בקשה. השותפות עם האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה באיתור המועמדים יצרה את השינוי בזכות זאת שהאגודה פרסמה את מועדי ההגשה וסייעה בתרגום ובמילוי הטפסים של הסטודנטים המבקשים. גרינגרס מסביר: "מצאנו שלמרות שישנם כ- 2000 סטודנטים יוצאי אתיופיה, מספר המגישים היה נמוך ועל כן פנינו לאגודה וביקשנו שתסייע בפרסום המלגות ותעזור ליוצאי אתיופיה שהתקשו לספק את כל המסמכים ולמלא את הטפסים". לדבריו: "המערכת שלנו מאוד מדויקת ותובענית. המגישים את מועמדותם מחויבים לספק על עצמם המון מידע ולכן כל מי שלא הבין את ההנחיות נכון ופנה דרך האגודה, מועמדותו התקבלה". על תהליך קבלת ההחלטות הוא מספר: "ההחלטה נעשתה על ידי שופטים, אנשי אקדמיה שבחרו את הזוכים. אם אנחנו מכירים את המבקש, אנחנו שוללים את עצמנו מהטיפול בתיק".

"מה שהיה טוב בכל התהליך הזה היה שלמרות כל הטופסולוגיה, שבעה טפסים שונים שנדרשו מהפונים על מנת לבקש את המלגה, הצלחנו להגיע להרבה סטודנטים שהגישו את הבקשה", אומרת לאה בטבבו, מנהלת היחידה להעצמה קהילתית באגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, "כ- 300 סטודנטים הגישו את הבקשה ומתוכם 200 סטודנטים, שלרבים מהם סייענו, עמדו בקריטריונים של היאס".

קריטריון נוסף שהאגודה סייעה להרחיב באמצעותו את מעגל הפונים הייתה הורדת סף שנת העלייה משנת 1984 בעבר, לשנת 1980 היום. "היום כמעט כל הסטודנטים יוצאי אתיופיה זכאים להגיש בקשה למלגה", אומרת בטבבו, "האגודה עשתה מאמצים גדולים וההוכחה היא שמספר המלגות שחולקו היה מספר שיא".

ידידות של שנים

"ארגון היאס מפעיל עשרה משרדים ברחבי העולם ומתמקד בענייני הגירה ופליטות, עם פוקוס על הנושא היהודי", אומר גרינגרס, "הייעוד הראשי של הארגון הוא מציאת חוף מבטחים למי שזקוק לו". רבים מכירים את שמו של חיים הלחמי ז"ל, מנכ"ל היאס הקודם, שסייע רבות בהעלאתם ארצה של יהודי אתיופיה. "לחיים היה חלק מאוד חשוב ביציאת יהודי אתיופיה עוד הרבה לפני העליות הגדולות", מספר גרינגרס על הקשר המיוחד לקהילה, "היאס פעילה כבר הרבה שנים בקרב הקהילה האתיופית. עוד בימים שלמדינת ישראל לא היה קשר עם אתיופיה, היאס סייעה ליהודים לצאת מאתיופיה וגם היום לארגון יש מחויבות מיוחדת לקהילה. תוכנית המלגות מיועדת לכלל העולים בארץ, אך תמיד נשמר בה מקום מיוחד לבני העדה. אנחנו מרגישים מחויבים להצלחת העדה אותה עזרנו להעלות". פרויקט נוסף שארגון היאס היה פעיל בו הוא פרויקט המדיה שקידם את השמת בני העדה בתחנות טלוויזיה ורדיו בארץ.

"בעבר הטפסים היו באנגלית וכך גם הבקשה לחבר חיבורים, וזה לא היה נכון ליוצאי אתיופיה. התחרות היא בתרומה לקהילה ולא באנגלית, וכששיננו זאת ראינו קפיצה גדולה באיכות הבקשות של יוצאי אתיופיה", מספר גרינגרס. בשנה הקרובה היאס עוברת למערכת בקשות ממוחשבת, כך שהמבקשים מלגה יצטרכו למלא את הבקשות און-ליין. "תקופת הבקשה החדשה תתחיל בפברואר או במרץ. אנחנו מקווים למספר גבוה של מלגאים בכלל ושל יוצאי אתיופיה בפרט. כדי לקבל מידע נוסף כדאי לבדוק בהתמדה את אתר האינטרנט שלנו", הוא מסכם.

מצורף מסמך המפרט את שמות הזוכים במלגה.

אתר היאס: www.hias.org.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים