שוב דחתה ועדת השרים לענייני עלייה את התכנסותה בדבר קבלת ההחלטה על תוכנית החומש לשיפור קליטתם של עולי אתיופיה בישראל.

7 ביולי 2013
הודעות לעיתונות 2008

שלישי 05 פברואר 2008

הודעה לעיתונות

שוב דחתה ועדת השרים לענייני עלייה את התכנסותה בדבר קבלת ההחלטה על תוכנית החומש לשיפור קליטתם של עולי אתיופיה בישראל.

התוכנית בעלות של כ- 900 מיליון ₪ שימשה בשנה האחרונה כתשובה מצד הממשלה להפגנות, ולקשיים החברתיים שהביעו בני הקהילה.

אך אתמול נדחתה זו הפעם השלישית בחודשיים האחרונים.

דני אדמסו:"'הורדת הילוך' של הממשלה בנושא שעמלנו עליו במשך שנה, תצריך שינוס מותניים והכנה למאבק בכדי שזו לא תהפוך לעוד הבטחה שלא מומשה".

שוב דחתה אתמול ועדת השרים לענייני עלייה, קליטה ותפוצות, בראשות רה"מ אהוד אולמרט את ההחלטה על תוכנית החומש לשיפור קליטתם של עולי אתיופיה בישראל. דחייה זו שהתרחשה בחיפזון ערב ההחלטה וללא סיבה מנומקת, מעוררת חשש גדול בקרב הקהילה שהתוכנית לא תצא לפעול.

תוכנית זו שעבדו עלייה במשך השנה האחרונה, משרדי הממשלה ונציגי הקהילה, בניהם האגודה הישראלית למען יהדי אתיופיה, נציגות הארגונים של יוצאי אתיופיה ומטה המאבק לשיווין חברתי ליהודי אתיופיה, באה במטרה לתת מענה הוליסטי, ראשון מסוגו, עבור הקהילה. התוכנית נועדה לסייע ליוצאי אתיופיה בשיפור מצבם החברתי-כלכלי ברמה המערכתית ואי קבלת ההחלטה במועד החדש שנקבע, ביום רביעי (מחר) יהווה קו פרשת המים.

דני אדמסו, מנכ"ל האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה: "הדחיות החוזרות והנשנות של הוועדה יוצרות רוח קרירה בעניי הקהילה שממתינה מזה שנה לקיום הבטחות הממשלה. האדישות שמגלה הממשלה בחודשים האחרונים כלפי הנושא מצריכות תשומת לב יתרה, בייחוד שהניסיון מלמדנו שסופם של תוכניות כגון אלו להיגנז".

"כאחד שנכח בדיונים לגיבוש התוכנית במהלך השנה האחרונה אינני רואה אפשרות שתוכנית זו תשולח למגירה. אני קורא לבני הקהילה, צעירים ומבוגרים, עולים וותיקים לשים יד על דופק ולהיאבק עבור זכויותיהם עד מימוש התוכנית בפועל", דברי אדמסו.

גדי יברקן, יו"ר מטה המאבק לשיווין חברתי ליהודי אתיופיה: "דחיית ועדת השרים בפעם הרביעית ללא שום הצדקה אינה מקובלת עלינו כלל. עד עתה חשבנו שהממשלה הנוכחית שונה מקודמותיה בכול הקשור במימוש הבטחות ליוצאי אתיופיה. דחיית החלטת הוועדה מוכיחה לנו שמדינת ישראל מציבה את יוצאי אתיופיה בסדר העדיפות החברתית האחרונה וזאת לאור העובדה שרה"מ הבטיח בישיבת הממשלה ב-9 בדצמבר 2007 כי הוא יעביר החלטה לתוכנית לשילוב יוצאי אתיופיה בחברה. דחיית הוועדה מוכיח את הזלזול הבלתי נסבל של ממשלת ישראל. מבחנתנו יום רביעי הקרוב הוא הדחייה האחרונה".

אברהם נגוסה, יו"ר נציגי הארגונים של יוצאי אתיופיה בישראל: "האם הכרזת ראש הממשלה בדצמבר האחרון בישיבת הממשלה נועדה בשביל יחסי ציבור? האם ההכרזה נועדה לסתימת פיות של הקהילה, בעקבות גילוי האפליה של תלמידות יוצאי אתיופיה בפ"ת?. במציאות אנו רואים שהממשלה מתחמקת לקבל החלטה אופרטיבית למימוש המלצות ועדת המנכ"לים ואנו לא ניתן לזה לקרות".

לפרטים:

אבי מספין

דובר – 02-6789673 שלוחה 109

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים