הזמנה לסיור – הזנחה במרכז הקליטה במבשרת ציון

7 ביולי 2013
הודעות לעיתונות 2008

הודעה לעיתונות – 07.06.07

בשבוע שבו נרצח נער יוצא אתיופיה ובטרם הסתיימה השבעה, מפרסמים שני משרדי הממשלה האחראים בנושא הודעה שלשונה: "ירידה משמעותית באחוזי פשיעת נוער בקרב עולים".

ב- 5 במאי פרסמו משרד הקליטה ומשרד לביטחון פנים על ירידה בכמות הפשיעה של נוער עולה. תחת הכותרת: "ירידה חדה בנתוני הפשיעה של נוער עולה' המשטרה: תוצאה ישירה של פעילויות משרד הקליטה". הודעה זו הופיעה בשבוע בו נרצח נער נוסף באלימות.

מנכ"ל האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, דני אדמסו: "הכותרת שבחרו המשרד לקליטת עלייה הוא מעשה יחצני המעיד על עצימת עין וניסיון לטשטש את המציאות בעיני הציבור. גם במידה ונתונים אלו נכונים, אין בהודעה זו אלה מזעור נזקים בתדמית של המשרד לקליטת העלייה ולא מעבר לכך".

מהנתונים שבידי האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה עולה: כי מספר התיקים הפליליים שבהם מעורבים בני נוער עולי אתיופיה עולה בהתמדה, נתון מעורר דאגה. חומרתם של הנתונים לגבי שיעור בעלי התיקים הפליליים שמקרב יוצאי אתיופיה ניכרת לנוכח שיעורם מכלל אוכלוסיית הנערים העולים. ב-2005 – 16,700 מקרב העולים מאתיופיה מאז 1990 ועד 2005 היו בני 19-10,[1] והם היווי 2% מכלל הנערים היהודים בישראל שבאותם גילאים. ב-2005 מנו אלה האחרונים 834,900 (הלמ"ס, שנתון סטטיסטי לישראל, 2006). בשנת 2005 היה שיעור בעלי התיקים הפליליים הקטינים שעלו מאתיופיה 3.86% (903 מתוך 23,394). כלומר, שיעור בעלי התיקים הפליליים של יוצאי אתיופיה מכלל תיקי הנוער היה גבוה כמעט פי שניים משיעורם בכלל הנערים שבטווח הגילאים 19-10.

אדמסו: "לאור הנתונים הנ"ל תוכן ההודעה של שני משרדי הממשלה אין בה מלבד התגוננות מהתענות הרבות שהופנו כלפיהם בעקבות אותו רצח. הניסיון למזער הנזקים של תדמית באמצעות הודעה על ירידה מדומה בפשיעה של נוער עולה נראית מגוחכת. הציבור מודע שירידה זמנית זו שמציינים שני המשרדים קשורה יותר לחוסר אכיפה של רשויות אכיפת החוק, והירידה היא אשליה".

"אנו יודעים שהמשרד לקליטת העלייה עושה למען קליטת עולים יוצאי אתיופיה לעומתו המשרד לביטחון הפנים לוקה בחסר בכול הקשור לנוער עולה מקרב הקהילה האתיופית. אני קורא לכל העוסקים במלאכה כגון מערכת החינוך, רווחה, קליטה ורשות אכיפת לאגם משאבים ולבנות תוכנית מערכתי בכדי להצמיח נוער שלא ידע אלימות.

"כמו כן אנו מודעים לארגוני עולים וגופים וולונטריים אחרים הפועלים למען אותם בני נוער. אך למרות חריצותם של גופים אלו, הם אינם מסוגלים לתת מענה הולם לתופעה חברתית כה רחבה שהולכת ומתגברת בחברה הישראלית", דברי אדמסו.

האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים