במה פתוחה לסטאנדאפיסטים מתחילים

7 ביולי 2013
תרבות-מסורת-תקשורת

לילך גביש

צילום: דניאל צ'צ'יק

שמואל ברו הוא מראשוני הסטנדאפיסטים מבני הקהילה, מאז הספיק להפוך לבמאי תיאטרון וקולנוע מצליח. סרטו הראשון זורבבל זכה במקום בראשון בתחרות לדרמות בפסטיבל הסרטים בחיפה בשנת 2008. כעת הוא יוזם ערב שכולו סטנדאפ ומחפש את הקומיקאים הבאים מקרב בני הקהילה. אז אם אתם אוהבים להצחיק – הנה לכם ההזדמנות לעשות זאת!

הקונספט לערב הוא ליין של במה פתוחה שבה בכל ערב יציגו שישה שבעה קומיקאים מתחילים חומרים קומיים, כל אחד חמש-שש דקות, ויחד ייצרו שעה ורבע של צחוק. "אם המופיע יהיה טוב, מספר הדקות שלו יגדל", הוא אומר ומוסיף שהוא מעוניין ליצור ערב עם סטנדאפיסטים מהקהילה וכאלה שאינם ממוצא אתיופי. "הבמה פתוחה", הוא אומר, "לא עושים אודישינים בסטנדאפ, מתחילים ואז רואים איך זה הולך".

"אני בשוק הרבה זמן", מסביר ברו, שהחל את קריירת הסטנד-אפ שלו לפני כשש שנים, את המיזם, "אין סטנדפיסטים אתיופים והשוק צמא. אני בטוח שיש בקהילה הרבה מוכשרים וכאן אני מציע להם לקבל ליווי מסוים יחד איתי לפני שיעלו לבמה. אני רוצה לפתוח מעבדה לסטנדאפיסטים, שבה חבר'ה עולים ומשתפרים עם הזמן. זה הולך להיות ערב שכולו צחוק".

בראשית הדרך שלו כסטנדאפיסט הופיע יחד עם יוסי וואסה במופע משותף. מאוחר יותר עלה להופיע בצוותא בתל אביב, מול קהל שאינו של יוצא אתיופיה בלבד, הצחיק והמשיך להופיע במקומות נוספים. "הופעה מול קהל אתיופי היא עם חומרים אחרים, סגנון ואפילו שפה שונה. נכנסתי להופעות בצוותא ובקאמל קומדי קלאב דרך ישראל קטורזה, שהנחה ערבי סטנדאפיסטים צעירים והזמין אותי. הוא לימד וליווה אותי", הוא משחזר, "היינו עשרה סטנדאפיסטים וכל אחד נתן 5-7 דקות, התחלנו משלוש דקות ולאט לאט היינו מוסיפים זמן. אני הגעתי לרבע שעה מול הקהל וזה החזיק אותם צוחקים".

"הופעת סטנדאפ מיועדת לאנשים שיש להם שריטה ועושה להם טוב להצחיק אנשים אחרים", הוא מבהיר למי עשוי להתאים להשתתף במופע. "הקהל מחפש דברים אמיתיים. רק לצחוק, פחות מעניין אותו מסרים. אתה צריך להצחיק ותו לא. הקהל מחפש חומרים שיתחבר אליו, דרך החיבור שלך לעניין. אתיופי שיספר על חוויות בשנקין או במקום אחר שהוא לא הסביבה הטבעית שלו, זה לא יעבוד. הקהל מחפש פאנצ'ים – את השורה התחתונה".

שמואל ברו עצמו ינחה את הערב. "אני מחפש קומיקאים שמתעניינים, יש לא מעט שרוצים ויכולים. פשוט צריך לרצות להצחיק את הקהל ולהיות משוגע לדבר. שווה לבוא ולנסות, ולא לפחד. כולם מתחילים באותה רמה, זה העניין – לייצר פאן".

היום ברו ממשיך להעיז ולפרוץ קדימה. לאחרונה סיים תסריט לסרט עלילתי ארוך על המסע מאתיופיה. "זה סרט שדורש הרבה כסף, ייקח זמן, אבל אני אעשה אותו. אני פונה למפיקים בחו"ל ומקווה שמישהו ייקח את זה. זו הפקה גדולה". יחד עם זאת, הוא ממשיך לפעול גם בארץ: "אני ממשיך עם ההצגה אוי ואבוי והסטנדאפ זה השיגעון החדש"…

מודעת הדרושים של שמואל

אתם מכירים את זה שכולם אומרים שאתם מצחיקים ואתם יכולים להופיע בטלוויזיה? ואז אתם אומרים 'נראה לך? אין בזה כסף.' מכירים? בימים אלה מתארגנים סטאנדאפיסטים מתחילים לערב שכולו מצחיק, בניהולו של האיש הכי מצחיק בקהילה האתיופית ומי שהמציא את הצמד יוסי ושמואל.

כל מי שלא סגור על עצמו אם הוא מצחיק או לא, זו ההזדמנות שלו לברר בעזרת קהל מפרגן.

הכניסה עם חיוך בלבד

הערב יתקיים בתל אביב. לגבי מקום האירוע נפרסם בהמשך.

לרציניים בלבד ליצור קשר עם המפיק המצחיק דוד.

בנייד 0508722156

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים